RU | UA    

Маршрутка UA

Міський транспорт України

Черкаська область
smela.gif Сміла
uman.jpg Умань
cherkassy.png Черкаси

Черкаська область знаходиться в центрі України, у басейні середнього плину Дніпра і займає територію 20 900 кв. км, що складає 3,5% загальної території України. Вона була утворена 7 січня 1954 р. з окраїнних районів Вінницької, Київської, Кіровоградської і Полтавської областей. Є однією з найбільш молодих областей України.

Черкаська область розташована у центральній частині України, в басейні середньої течії Дніпра. Межує на півночі з Київською, на сході – з Полтавською, на півдні – з Кіровоградською і на заході – з Вінницькою областями. Площа Черкаської області становить 20,9 тис. кв. кілометрів, що складає 3,5 % території держави (18 місце в Україні). Область простягнулася із південного заходу на північний схід на 245 км, із півночі на південь – на 150 км. Крайня північна точка лежить неподалік від села Кононівка Драбівського району, південна – поблизу села Колодисте Тальнівського району, західна – біля села Коритня Жашківського району, східна – неподалік села Стецівка Чигиринського району. За математичними розрахунками географічним центром області є точка поблизу села Журавки Городищенського району. Територія Черкаської області в цілому рівнинна і умовно поділяється на дві частини – правобережну і лівобережну. Переважна частина правобережжя розміщена в межах Придніпровської височини з найвищою точкою області, що має абсолютну висоту 275 м над рівнем моря (поблизу Монастирища). В прилягаючій до Дніпра частині правобережжя знаходиться заболочена Ірдино-Тясминська низовина, а також підвищення – Канівські гори. Низинний рельєф має лівобережна частина області, яка розташована в межах Придніпровської низовини.

Перші поселення людей на території сучасної області відомі ще в найдавнішому періоді кам'яного віку - палеоліті. Виготовлені людиною понад 40 тис. років тому знаряддя праці виявлено неподалік села Велика Бурімка Чорнобаївського району, а поселення мисливців на мамонта в селі Межиріч Канівського району датується 20 - 15 тис. років до нашої ери. В західній частині регіону (сучасні Тальнівський, Уманський, Маньківський райони) 6 тис. років тому набула поширення всесвітньо відома трипільська культура - одне з найбільш яскравих явищ стародавньої історії Європи. На території області виявлено понад 100 городищ, поселень і курганних могильників скіфської епохи. Найбільші городища зосереджувалися в басейні річки Тясмину - Пастирське, Шарпівське, Буда-Макіївське, Мотронинське, які в VІІ ст. до н.е. вели торгівлю з античними містами-державами Північного Причорномор'я. У лісостеповій частині кочували і власне скіфські племена. У 1996 році поблизу села Рижанівки Звенигородського району досліджено уціліле поховання вождя одного із скіфських племен.

На початку нашої ери землі Черкащини складали ядро формування давньослов'янських племен. З писемних джерел відомо, що в ІV - VІІ ст. територію краю населяли племена могутнього союзу антів, пізніше - полян. В часи Київської Русі регіон відігравав важливу роль захисту південного порубіжжя держави. В Х - ХІІІ ст. укріплені міста-фортеці Воїнь, Родень, Канів, Корсунь одночасно були значними центрами ремесла, торгівлі і культури. У 1144 році в Каневі споруджено Успенський собор, який зберігся до наших днів і є цінною історико-культурною пам'яткою. Економічний і культурний розвиток краю перервала монголо-татарська навала, яка завдала землям Черкащини великих спустошень. Та, незважаючи на це, в ХІV ст. починається поступове відродження життя. В цей час Черкаси з прилягаючими територіями, як і більшість українських земель, переходять під зверхність Великого князівства Литовського. Після утворення у 1449 році Кримського ханства зростає їх захисне значення в обороні південних кордонів литовської держави. Черкащина та, передусім Черкаси і Канів, стає центром формування українського козацтва, яке почало відігравати важливу роль у захисті населення від кримсько-татарської агресії і у боротьбі проти соціального та національно-релігійного гніту з боку шляхетської Польщі, під юрисдикцію якої перейшли землі регіону. Як організатори козацтва в істрію увійшли черкаські старости Остафій Дашкевич і Дмитро Вишневецький. В ХVІ - на початку ХVІІ ст. краєм прокотилася хвиля козацько-селянських повстань, які переросли у Визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького та утворення Української козацької держави, військово-політичним центром якої став Чигирин. Після згасання національно-визвольного руху за Андрусівським договором 1667 р. лівобережна частина Черкащини відійшла до Росії, а правобережна - до Польщі. В наступному столітті територія краю була епіцентром гайдамацького руху, кульмінацією якого стало повстання Коліївщина, що вибухнуло у 1768 р. Уродженцями краю були Максим Залізняк, Іван Гонта, Йосип Шелест та інші ватажки цього повстання. Після третього поділу Польщі і правобережна частина Черкащини відходить до Росії, утворивши крім лівобережного Золотоніського повіту Полтавської губернії ще п'ять повітів Київської губернії - Звенигородський, Канівський, Уманський, Черкаський і Чигиринський.

В ХІХ ст. в регіоні розвиваються галузі переробної промисловості, насамперед цукроварної, в 1876 р. через Корсунь і Смілу прокладається залізниця Київ - Одеса. Соціально-економічні процеси супроводжуються активізацією суспільно-політичного руху. В першій половині ХІХ ст. частішають селянські виступи, а в 1870-х роках поширюється народницький рух. В 1917 - 1920 рр. на території Черкащини на хвилі національного піднесення установлюється влада УНР, гетьманату і Директорії, формуються перші загони Вільного козацтва. Радянська влада утвердилася у 1920 р. На початку 1920-х років на території Черкащини замість повітів утворюються райони, які входять до чотирьох округ - Уманської, Черкаської, Золотоніської і Шевченківської (центр - Корсунь). Згодом залишається дві укрупнені округи - Уманська і Шевченківська (центр - Черкаси).

Під час Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 рр. на території сучасної області у лютому 1944 р. відбулася Корсунь-Шевченківська битва. Центром партизанського руху був Холодний Яр.

7 січня 1954 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР утворена Черкаська область. До її складу увійшли три міста обласного підпорядкування - Черкаси, Сміла, Умань і 30 районів Вінницької, Київської, Кіровоградської та Полтавської областей. З утворенням області тут виникли і почали розвиватися нові галузі - хімічна, текстильна, машинобудівна, приладобудівна. В аграрному секторі економіки провідне місце посідає вирощування зернових культур і цукрових буряків та багатогалузеве тваринництво. Область із аграрної перетворилася у індустріально-аграрну. За час існування області помітні зміни відбулися у духовній сфері - стало більше вищих навчальних закладів та зросла кількість студентів в них, з'явилися нові типи закладів освіти. У 1957 році утворено Черкаський державний заслужений український народний хор. Починаючи з 1981 року на Черкащині проводиться Шевченківське літературно-мистецьке свято "В сім'ї вольній, новій", яке набуло міжнародного визнання.

Земельний фонд Черкащини за своїм родючим потенціалом є одним з найвищих в державі і характеризується високою розораністю – 61%. Площа сільськогосподарських угідь – 1452,2 тис.га або 3,5% угідь України.За обсягами валової продукції сільського господарства Черкащина займає 5 місце серед регіонів України і виробляє близько 5,4% загальнодержавного обсягу. З 1992 року кількість фермерських господарств зросла з 29 до 1140 одиниць в 2007 році В сільськогосподарських підприємствах області працює 29,7 % населення, зайнятого в усіх сферах економіки. Протягом останніх років спостерігається тенденція до нарощування обсягів роздрібного товарообороту та реалізованих споживачам послуг. Обсяг продажу споживчих товарів за усіма каналами реалізації зріс за січень-травень 2007 року проти відповідного періоду минулого року на 22,9 відсотка і склав 2372 млн. грн., в т. ч. роздрібний товарооборот підприємств-юридичних осіб збільшився на 21 відсоток і становить 1061 млн. грн. Обсяг реалізованих споживачам послуг склав 463,3 млн. грн., що на 16 відсотків більше проти січня-квітня 2006 року. Організовану торговельну діяльність здійснюють 305 підприємств роздрібної торгівлі, 54 – ресторанного господарства. Мережа торгівлі підприємств-юридичних осіб налічує 1502 магазини, 516 кіосків, 514 об’єктів ресторанного господарства. В області нараховується 1457 підприємств-юридичних осіб та їх структурних підрозділів, основною діяльністю яких є надання послуг споживачам В регіоні функціонує 58 офіційно зареєстрованих ринків, які нараховують 28,8 тис. торгових місць. Рішенням сесії обласної ради від 16.02.2007 року № 8-12/V із відповідними змінами управління капітального будівництва визначено на 2007 рік замовником по будівництву, реконструкції та виконанню ремонтно-реставраційних робіт 140 об’єктів соціально-культурного призначення з загальним обсягом капітальних вкладень 79,4 млн. грн. Розвиток зовнішньої торгівлі в області характеризується позитивною динамікою. Протягом січня-листопада 2007 року обсяг експорту товарів становив 610 млн. доларів США (зріс на 41% у порівнянні з відповідним періодом 2006 року), імпорту – 445,2 млн. доларів США (зріс на 27%), загальна величина товарообороту – 1 млрд. 55 млн. доларів США, що на 35% більше, ніж у відповідному періоді попереднього року. Характерним є той факт, що у структурі експорту-імпорту області домінує торгівля товарами (біля 98%), частка торгівлі послугами знаходиться в межах 2%.

Слід відзначити, що на фоні від’ємного торгового сальдо по Україні в цілому, зовнішньоторговельна діяльність області характеризується стабільно позитивним зовнішньоторговельним сальдо. Залучення іноземних інвестицій є одним із пріоритетних напрямів роботи облдержадміністрації. Сьогодні діє дві обласні програми, спрямовані на формування сприятливого інвестиційного клімату та представлення інвестиційно привабливих об’єктів Черкащини на виставках різного рівня: Програма сприяння залученню інвестицій в економіку Черкаської області на 2006-2010 роки та Програма розвитку виставкової діяльності області. Протягом 2007 року управлінням зовнішніх зносин та євроінтеграції облдержадміністрації надано консультаційну допомогу з приводу реєстрації та виведення іноземних інвестицій, здійснення зовнішньоторговельних операцій біля 100 підприємствам. Зареєстровано 36 інформаційних повідомлень на загальну суму 14,5 млн. доларів США.

З метою пошуку додаткових ресурсів для економіки області формуються та активно популяризуються інвестиційні та комерційні пропозиції підприємств та організацій області, проводяться заходи з даної тематики. Як результат, протягом 2007 року відбувся приріст іноземного інвестиційного капіталу на суму 58,6 млн. доларів США і станом на 01.01.2008 обсяг прямих іноземних інвестицій нерезидентів в економіку області становить 174,9 млн. доларів США.

До визначних пам’яток області, що користається особливою популярністю серед туристів, відносяться: пам’ятник садово-паркового мистецтва Софіївка під Уманню (колишній маєток графа Потоцького). Дуб Т. Шевченко; Будинок чумака (етнографічний музей) 1816 р.; Будинок Т. Шевченко; Державний історико-культурний заповідник «Родіна Т. Шевченко».; Городище. Князівська гора. ХІІ століття; могила Т. Шевченко; Канівський музей народного декоративно-прикладного мистецтва; сосна Н. В. Гоголя; садиба Лопухіних ХVІІІ століття; парк і комплекс споруджень Мисливського замку 1896–1903 р.; базиліанський монастир 1764–1784 р.